Dobre czasy dla kupujących

RE/MAX przedstawia najnowsze badania na Europejskim rynku nieruchomości.

Ceny nieruchomości nieznacznie spadają a ludzie wciąż preferują centra miast. Transakcje RE/MAX w Europie wzrosły prawie o 30% w porównaniu do ubiegłego roku.

W ostatnich latach rynek miał swoje wzloty i upadki. RE/MAX poradził sobie w nowych okolicznościach i utrzymał się na czele zostawiając za sobą konkurentów. Wciąż jesteśmy numerem 1. wśród biur nieruchomości w 33 krajach. RE/MAX kontynuuje swoją ścieżkę, zajmując silną pozycję na rynku i rozpoznawalną markę, w rezultacie czego wzrasta liczba transakcji w porównaniu do poprzedniego roku o prawie 30%.
Nie tylko liczba transakcji idzie w górę, ale również ilość Agentów; „ W czerwcu 2011 biura RE/MAX w Europie zwiększyły liczbę Agentów Stowarzyszonych do 11.415” – Michael Polzler. 

Centra miast wciąż na czele, ale przedmieścia powoli je doganiają.

Eksperci nieruchomości w Europie są świadkami wzrostu zainteresowania nieruchomościami w ścisłych centrach miast. „Popyt na nieruchomości w miastach wzrasta, na przykład w Szwajcarii 90% kupców szuka apartamentów w centrum, tylko 10% preferuje dom na przedmieściach. 
Nasi koledzy z Czech mówią, że ludzie w Pradze i Brnie szukają nieruchomości niedaleko centrum z dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Na następne lata RE/MAX przewiduje dalszy wzrost sprzedaży na obrzeżach miast. 

Ceny wciąż spadają, zmienia się czas sprzedaży.

W porównaniu do ubiegłego roku ceny nieruchomości spadły w przybliżeniu o 5%. Wraz z atrakcyjnością nieruchomości, cena jest rozstrzygająca w tej kwestii. Podczas gdy średni czas sprzedaży na Słowacji i w Czechach waha się między 1-2 miesiącami, we Włoszech potrzeba około 3 miesięcy aby sprzedać nieruchomość. Są też kraje w których zajmuje to znacznie więcej czasu.
„Zazwyczaj sprzedający nie chcą obniżyć ceny, czekają na kolejny wzrost cen na rynku. Czasami to działa, jednak z doświadczenia polecam sprzedaż nieruchomości za niższą cenę jednak w szybszym czasie. Im dłużej nieruchomość jest na rynku – tym bardziej traci na atrakcyjności dla potencjalnych nabywców” – dodaje Polzler. 

30% więcej transakcji RE/MAX.

Jak dotąd, pierwsza połowa roku była owocna dla RE/MAX Europe. Pomimo ogólnoświatowego kryzysu finansowego, transakcje zrealizowane przez RE/MAX wzrosły o 28,8%. Najlepsze kraje: Portugalia, Szwajcaria, Włochy, Izrael.


Źródło: RE/MAX Europe