Doświadczeni chcą franczyzy

Do niedawna RE/MAX podpisywał umowy franczyzowe głównie z branżowymi nowicjuszami. Ostatnio w szeregi franczyzobiorców coraz częściej wstępują doświadczeni właściciele biur nieruchomości.

O ile na początku naszymi franczyzobiorcami zostawali w większości pionierzy lub wizjonerzy, osoby bez doświadczenia, np. byli pracownicy korporacji czy matki powracające do pracy po urlopach macierzyńskich, o tyle w ostatnim czasie przystępują do nas również właściciele biur nieruchomości funkcjonujących na rynku od kilku a nawet kilkudziesięciu lat – mówi Ewa Zbrzeżna, dyrektor regionalny RE/MAX Polska.

Ostatnio pod skrzydła firmy weszły biura Audyt Nieruchomości z siedzibą k. Olsztyna, Gilis Nieruchomości z Milanówka oraz biuro nieruchomości Lebiedź Nieruchomości. Franczyzodawca pozostaje nadal otwarty na współpracę także z osobami bez doświadczenia w branży, które chcą prowadzić biznes w mniejszych miejscowościach. Biuro nieruchomości w małym mieście, według zapewnień centrali, również może dobrze prosperować. Jako przykład podaje agencję nieruchomości w podwarszawskim 20-tysięcznym Józefowie k. Otwocka.

Jeżeli biuro znajduje się i działa w lokalizacji, gdzie mieszkań jest jak na przysłowiowe lekarstwo, nie oznacza to, że będzie mu trudniej. W takim miejscu franczyzobiorca i jego agenci mogą skupić się z powodzeniem na sprzedaży gruntów – mówi Ewa Zbrzeżna.

Zmiany w prawie

W styczniu ubiegłego roku weszła w życie ustawa znosząca obowiązek posiadania licencji przez pośredników w obrocie nieruchomościami. Eksperci ścierali się w opiniach, jak wpłynie ona na branżę nieruchomościową.

Nowa ustawa spowodowała wzrost konkurencji na rynku. Poprawiła się jakość obsługi klienta, właściciele biur nieruchomości wprowadzili nowe rozwiązania marketingowo-technologiczne. Anonimowe firmy czy agencje pracujące w oparciu o tzw. umowę otwartą, czyli umowę podpisywaną przez klienta z wieloma biurami nieruchomości naraz, nie mają szans na zapewnienie szerokiego wachlarza usług okołosprzedażowych wysokiej jakości. A tego właśnie oczekują klienci – mówi Ewa Zbrzeżna, dyrektor regionalny RE/MAX Polska.

RE/MAX działa w 97 krajach, posiada 6750 biur nieruchomości i współpracuje z ponad 100 tys. agentów nieruchomości. W Polsce jest 30 biur marki, w których pracuje ok. 100 agentów.

Żródło: www.franchising.pl