Konkurencja rośnie jak domy

Mamy ostatnio do czynienia z licznymi inicjatywami tworzenia nowych sieci franczyzowych w branży nieruchomości - mówi Ewa Zbrzeżna, RE/MAX Polska.

Jaki był rok 2013 pod względem rozwoju sieci RE/MAX i koniunktury na rynku nieruchomości?
Od ponad pół roku obserwujemy znaczący wzrost popytu na nasze oferty, który przekłada się na dochodzący nawet do 200 proc. realny wzrost średnich obrotów biur w stosunku do ubiegłego roku. W 2014 spodziewamy się ożywienia na rynku nieruchomości, szczególnie w segmencie lokali o powierzchni powyżej 50-60 m2 i domów. Mijający rok był dl nas czasem realizacji projektów służących rozwojowi sieci, edukacji społecznej i działalności non-profit. Wśród nich warto wymienić wewnętrzną instytucję szkoleniową Akademia RE/MAX, seminaria o nieruchomościach oraz cykl spotkań informacyjnych o naszej franczyzie pod nazwą Noce Kariery. Kluczowym wydarzeniem była też dla nas publikacja przetłumaczonej z jęz. angielskiego książki - bestsellera the Wall Street Journal - o naszej sieci, pt. “Z korzyścią dla wszystkich. Historia firmy RE/MAX i płynąca z niej lekcja”.

Jakie są plany dotyczące otwarć w ciągu nadchodzących 12 miesięcy?
W 2013 nastąpiła konsolidacja prawa własności do RE/MAX Polska w rękach 3 partnerów biznesowych: małżeństwa Adama i Ewy Zbrzeżnych oraz Ewy Dziedzic - dyrektorów regionalnych RE/MAX Polska. Rok 2014 otwiera w związku z tym przed nami szereg nowych możliwości. Ustabilizowana sytuacja organizacyjna RE/MAX Polska pozwala nam teraz na wdrożenie wspólnej dla całego kraju polityki rozwoju i wykorzystanie wszystkich dostępnych narzędzi wynikających z globalnej pozycji RE/MAX. W 2014 roku planujemy skupić się głównie na sprzedaży licencji franczyzowych. Partnerów do współpracy poszukujemy w lokalizacjach, które swoim zasięgiem obejmują ok. 50 tysięcy mieszkańców. W przyszłym roku planujemy otwarcie 15 nowych biur.

Czy na rynku daje się już odczuć wpływ otwarcia zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami?
Od kilku miesięcy obserwujemy wzmożone działania niektórych podmiotów, które w obliczu nadchodzących zmian deregulacyjnych (wchodzących w życie 1 stycznia) usilnie starają się zostać zauważone. Można powiedzieć, że mamy ostatnio do czynienia z „wysypem” inicjatyw tworzenia nowych sieci franczyzowych oraz prób konsolidacji części rynku w celu utworzenia własnej marki i zaistnienia, a raczej utrzymania się, na rynku. Zauważamy zwiększony nacisk na ofertę profesjonalnych usług, kompleksowej obsługi klienta i jakości serwisu. Coraz częściej słychać głosy doceniające markę i jej reputację. Otrzymujemy większą liczbę zapytań o franczyzę od istniejących już na rynku biur nieruchomości, co także świadczy o zainteresowaniu przyłączeniem się do solidnej marki, pod logo której nadal można działać niezależnie i na własny rachunek.

Czy w 2014 roku planowane są zmiany w zasadach współpracy z franczyzobiorcami?
Planujemy wycofać tymczasową ofertę tzw. mikro franczyzy, która przy niższych kosztach ogranicza jednak liczbę aktywnych agentów w biurze do pięciu. Powracamy do modelu regularnej licencji franczyzowej, czyli bez limitu liczby agentów w biurze. Koszt takiej franczyzy uzależniony będzie od lokalizacji. Wyższe opłaty (licencyjna i miesięczna) obowiązywać będą w większych ośrodkach miejskich.

Źródło: franchising.pl