Na sprzedaż przez właściciela

RE/MAX Europe: „na sprzedaż przez właściciela“ ma trzykrotnie większy udział w rynku niż w Północnej Ameryce.

Liczba transakcji przeprowadzonych bez zaangażowania profesjonalnych agentów nieruchomości jest o wiele większa w krajach europejskich niż w USA czy Kanadzie. RE/MAX Europe z bliska przyjrzał się powodom, dla których ludzie sprzedają swoje nieruchomości na własną rękę, bez wsparcia profesjonalistów.

Brak zaufania do agentów nieruchomości oraz wysokie koszty prowizji sprawiają, że ludzie decydują się sprzedawać nieruchomości na własną rękę. “Ostatnie badania pokazują, że tylko 31% Austriaków decyduje się zatrudnić agenta do sprzedaży swojej nieruchomości, mówi Bernhard Reikersdorfer, Dyrektor Regionalny RE/MAX Austria. Nie tylko Austriacy zrezygnowali z pomocy specjalistów podczas sprzedaży. Właściciele sprzedający nieruchomości na własną rękę są swego rodzaju zjawiskiem. W Kanadzie i USA prawie każda nieruchomość jest sprzedawana przy współpracy z agentami nieruchomości – mówi Michael Polzler, Dyrektor zarządzający RE/MAX Europe. Sprzedaż przez właściciela (FSBO) w Kanadzie obecnie dotyczy jedynie 5%rynku , natomiast 50 % we Włoszech i Słowacji, 62 % w Hiszpanii.”

“Agenci oszczędzają twój czas i pieniądze!”

Najczęściej podawaną przyczyną rezygnacji ze współpracy z agentami jest wysoka stawka prowizji. Media donosząc, że pośrednicy wyzyskują swoich klientów, nie przyczyniają się do pozytywnej opinii na temat agentów nieruchomości. “Głównym problemem w Europie jest brak odpowiedniej obsługi świadczonej przez niektóre agencje nieruchomości.” Niestety jest kilka przykładów na to, jak nie powinno być. M.Polzler wyjaśnia: “Praca pośrednika polega na oszczędzaniu czasu i pieniędzy klienta, który chce sprzedać nieruchomość – to nasz główny cel w RE/MAX Europe.” Zatrudnienie profesjonalisty oznacza zatrudnienie eksperta na rynku: takiego, który zna rynek i wartość nieruchomości. Wtedy ustalanie ceny jest znacznie łatwiejsze i bardziej efektywne. Kolejną korzyścią współpracy z agentem jest baza kontaktów agenta ( potencjalni nabywcy), co znacząco skraca czas sprzedaży. “Znalezienie odpowiedniego miejsca na rozreklamowanie nieruchomości może być ważniejsze i bardziej skuteczne niż cokolwiek innego”, mówi Javier Sierra, Dyrektor Regionalny RE/MAX Spain. “Istnieje również kwestia prawna sprzedaży nieruchomości i ryzyko z tym związane.”

Kolejny aspekt; wielu agentów RE/MAX twierdzi, że ludzie nie doceniają wysiłków idących w parze ze sprzedażą domu lub mieszkania. “Niektórzy z naszych klientów próbowali sprzedać nieruchomość na własną rękę, ale potem okazywało się, że sami niewiele mogli zrobić i przychodzą do nas”, mówi Reikersdorfer. “ Aby poinformować ludzi o ryzykownym biznesie jakim jest rynek nieruchomości oraz o korzyściach płynących ze współpracy z agentem, organizujemy spotkania informacyjne (seminaria). Dzięki temu, wspieramy ludzi, którzy próbują sprzedać nieruchomość bez naszej pomocy, ale również kładziemy nacisk na naszą wiedzę i doświadczenie, aby zachęcić ich do współpracy.”

RE/MAX Europe dzięki swojej obecności w 33 krajach stał się ekspertem na rynku nieruchomości. “Wysokie standardy i odpowiedź na oczekiwania są kluczem do najlepszej obsługi klienta. Oferujemy regularne szkolenia i programy nauczania dla naszych agentów, aby mogli wspierać swoich klientów na każdym etapie współpracy. Tylko jeżeli jesteśmy w stanie dobrze przedstawić wszystkie plusy współpracy, będziemy w stanie obniżyć zjawisko FSBO na rynku w Europie – i to jest nasz cel” – mówi Polzler.


Źródło: RE/MAX Europe