Sprzedam/kupię - mieszkania, domy, lokale

Na temat rynku nieruchomości na Podbeskidziu z Managerem Biura Agencji Nieruchomości RE/MAX Home Professional Bielsko-Biała rozmawiała Pani Iwona Łabądź z portalu BB365.

Iwona Łabądź BB365: Jak wygląda rynek nieruchomości w Bielsku-Białej i okolicach? Jakie są perspektywy rozwoju a jakie zagrożenia?
Maciej Czader: Rynek nieruchomości w Bielsku-Białej jest bardzo obszerny i zróżnicowany. Przedmiotem transakcji kupna – sprzedaży są pochodzące z rynku wtórnego mieszkania, domy, jak i lokale i obiekty o charakterze komercyjnym. Jednocześnie od kilku lat obserwujemy intensywny rozwój w segmencie rynku pierwotnego, z którego pochodzi coraz więcej ofert sprzedaży nieruchomości – mieszkań, domów oraz lokali i obiektów handlowych na sprzedaż i do wynajęcia w Bielsku-Białej i powiecie bielskim. Dużym zainteresowaniem cieszą się również oferty sprzedaży działek w Bielsku-Białej i miejscowościach sąsiednich. I tych pod zabudowę mieszkalną jedno i wielorodzinną, jak terenów inwestycyjnych dla rozwijających się przedsiębiorstw, sieci handlowych, centrów rozrywki czy usług dla ludności. Istotnym elementem obrotu nieruchomościami są również atrakcyjne tereny wokół miasta, służące celom wypoczynkowym i rekreacyjnym. Kupujący nieruchomości mieszkalne w Bielsku-Białej wciąż najbardziej cenią sobie atrakcyjne pod względem rekreacyjnym (i widokowym) dzielnice miasta. Domy, mieszkania i działki położone w Bielsku, w dzielnicach: Straconka, Kamienica, Cygański Las, Jaworze, Wapienica są wciąż najbardziej pożądane, a ceny nieruchomości są tu wyższe niż w innych rejonach miasta.Ceny nieruchomości nieznacznie spadają a ludzie wciąż preferują centra miast. Transakcje RE/MAX w Europie wzrosły prawie o 30% w porównaniu do ubiegłego roku.

Iwona Łabądź BB365:
Kupno czy sprzedaż nieruchomości. Dlaczego warto to zrobić poprzez agencję nieruchomości? Jaka jest rola agenta nieruchomości?
Maciej Czader: Dzisiejszy rynek nieruchomości jest niezwykle wymagający i konkurencyjny przez co sprzedaż nieruchomości wiąże się z szeregiem czynności, których wykonanie nastręcza właścicielowi wiele trudności oraz pochłania dużo czasu i pieniędzy. Ważnymi elementami udanej transakcji sprzedaży nieruchomości jest m.in. właściwe określenie jej ceny, następnie odpowiednie jej przygotowanie do sprzedaży pod względem formalno-prawnym. Kolejnym ważnym aspektem udanej sprzedaży jest dobranie odpowiednich narzędzi reklamy i promocji swojej nieruchomości, tak aby właściwie trafić do potencjalnego klienta. Niezmiernie istotnym jest również właściwe zabezpieczenie transakcji oraz gwarancja zapłaty. Wszystkie te elementy składają sie na udaną transakcje kupna-sprzedaży nieruchomości i dlatego warto powierzyć ich wykonanie zaufanej agencji nieruchomości. Agenci RE/MAX są profesjonalistami w branży, świadczą usługi najwyższej jakości i mają bardzo wysokie standardy pracy, które zapewniają sukces na rynku nieruchomości.

Iwona Łabądź BB365: Czym zajmuje się Agencja Nieruchomości RE/MAX?
Maciej Czader: RE/MAX to dynamicznie rozwijająca się sieć agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami – lider w branży nieruchomości na świecie – działająca od 38 lat, obecna w 84 krajach i zrzeszająca ponad 100000 agentów w prawie 7000 biur. RE/MAX jest globalną siecią, która od lat odnosi sukcesy i plasuje się na 1 miejscu spośród wszystkich agencji nieruchomości na świecie. W naszym kraju RE/MAX jest obecny od kilku lat, a biura z logiem czerwono-biało-niebieskiego balonu można już znaleźć w kilkunastu miastach Polski. Pierwsze bielskie biuro RE/MAX Home Professional powstało w roku 2008 i ma swoją siedzibę przy ul. Cieszyńskiej 2 na Starym Rynku.

Iwona Łabądź BB365: Jakich nieruchomości jest w ofercie sprzedaży RE/MAX najwięcej?
Maciej Czader:W ofercie naszego biura można znaleźć wszystkie rodzaje nieruchomości w różnym przedziale cenowym, począwszy od tanich mieszkań i działek (ok. 30%), poprzez atrakcyjne cenowo domy w Bielsku-Białej i okolicach (ok. 15%), aż po nieruchomości komercyjne i inwestycyjne z terenu całego śląska (ok. 15%). Duży udział w ofercie biura stanowią nieruchomości do wynajęcia (ok. 30%). RE/MAX Home Professional oferuje również do sprzedaży luksusowe rezydencje i apartamenty z terenu całego Podbeskidzia.

Iwona Łabądź BB365: Jakie nieruchomości są najbardziej poszukiwane w naszym regionie?
Maciej Czader:Największym powodzeniem, cieszą się atrakcyjne działki budowlane zlokalizowane w Bielsku oraz ładnych widokowo okolicach. Klienci również chętnie poszukują tanich mieszkań oraz atrakcyjnych nieruchomości inwestycyjnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się także lokale użytkowe do wynajęcia, zlokalizowane w centrum miasta.

Iwona Łabądź BB365: Czym kierują się klienci poszukując mieszkania lub domu? Czy zwracają uwagę na ekologię, energooszczędność?
Maciej Czader:Klienci poszukując nieruchomości mieszkalnych zwracają szczególną uwagę na cenę i lokalizację. Ważnym elementem wyboru mieszkania jest również jego stan techniczny oraz standard wykończenia. W ostatnich latach można zauważyć wzrost świadomości społecznej w zakresie ekologii, co przekłada się na zainteresowanie nowymi technologiami budownictwa, które obecnie oferują szeroką gamę budynków energooszczędnych.

Iwona Łabądź BB365:Na jakim poziomie kształtują się ceny nieruchomości w Bielsku i okolicach?
Maciej Czader:Średnie ceny nieruchomości w Bielsku-Białej kształtują się w przypadku mieszkań na poziomie ok. 3800zł/mkw. (rynek wtórny) i ok. 4500zł/mkw. dla mieszkań pochodzących z rynku pierwotnego. Domy - 3500zł/mkw. (rynek wtórny) i 3000zł/mkw. (rynek pierwotny). Jeżeli chodzi o działki to średnia cena mkw. gruntu w Bielsku i okolicach kształtuje się na poziomie ok. 150zł. Pojęcie ceny średniej jest jednak bardzo ogólne, a o rzeczywistej cenie sprzedaży nieruchomości, bez względu na jej położenie i stan techniczny, zawsze będzie decydował moment osiągnięcia synergii między interesem sprzedającego, a gotowością kupującego do zapłaty konkretnej ceny.

Iwona Łabądź BB365:Jakie, Państwa zdaniem, cechy powinny charakteryzować dobrego pośrednika w obrocie nieruchomości?
Maciej Czader:Dobry pośrednik nieruchomości to osoba rzetelna i uczciwa, kompetentna i solidna, a przede wszystkim komunikatywna i perfekcyjnie rozpoznająca potrzeby klientów. Osoba ambitna, pełna energii i optymizmu, cechująca się wysoką kulturą osobistą. Otwarta na nowe idee i kreatywna. Dobry agent nieruchomości powinien się również charakteryzować dużą cierpliwością i odpornością na stres.

Iwona Łabądź BB365:Co jest najbardziej charakterystyczne dla nieruchomości naszego regionu?
Maciej Czader:Najbardziej wyróżniającą cechą dla nieruchomości z naszego regionu jest atrakcyjna lokalizacja. Malownicze widoki oraz piękne tereny Podbeskidzia zachęcają do zakupu nieruchomości klientów nie tylko z okolic województwa śląskiego.

Maciej Czader - Manager Biura RE/MAX Home Professional Bielsko-Biała

Żródło: www.bb365.info